Projekty UE
Grupa 4M Sp. z o.o. realizuje projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich

ROZSZERZENIE ZAKRESU USŁUG FIRMY GRUPA 4M SP. Z O.O. POPRZEZ ZAKUP WYPOSAŻENIA SPECJALISTYCZNEGO DO BADAŃ NIENISZCZĄCYCH I DIAGNOSTYKI KONSTRUKCJI ORAZ MODELOWANIA 3D
Projekt polega na zakupie specjalistycznych urządzeń do badań nieniszczących oraz diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych, a także wykonywania modeli 3D. W ramach projektu zrealizowany będzie zakup nowoczesnych, innowacyjnych urządzeń, pozwalających na wykonywanie kompleksowych ocen stanu technicznego konstrukcji obiektów budowlanych. Urządzenia te są niezbędne do realizacji pełnego zakresu diagnostyki konstrukcji. Planowany jest zakup następujących urządzeń: zestaw pomiarowy drgań konstrukcji, detektor zbrojenia z detektorem korozji, tester betonu, tester pomiaru wytrzymałości na wyrywanie, twardościomierz. Dodatkowo planowany jest zakup drukarki 3D, pozwalającej na realizację nowej usługi firmy, dającej przewagę konkurencyjną nad innymi firmami projektowymi – prezentację projektów w postaci makiet 3D. Z pomocą drukarki 3D wykonanie makiet jest istotnie szybsze, tańsze i dające lepszy efekt wizualny, co jest ważne dla inwestorów, prezentujących swoje inwestycje potencjalnym klientom. Do obsługi urządzeń konieczny jest sprzęt komputerowy o wysokich parametrach, pozwalających na pracę w nowoczesnych programach graficznych.
Planowane efekty projektu:
Innowacyjna usługa Wnioskodawcy ma na celu zapewnić realizację kompleksowych procesów badawczo-diagnostycznych konstrukcji oraz wdrożenie nowej usługi opartej o technologię 3D. Efektem wdrożenia będzie pełen pakiet usług w zakresi diagnostyki konstrukcji oraz zdobycie przewagi nad konkurencją w tworzeniu realistycznych makiet.
Wartość projektu:
236 775,00 zł
Wkład Funduszy Europejskich:
163 625,00 zł
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, Oś priorytetowa 2 Konkurencyjna gospodarka Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata2014-2020, działanie 2.5 - Wsparcie inwestycyjne sektora MŚP ,Zwiększenie zastosowana innowacji oraz lepsze warunki do rozwoju przedsiębiorstwa.

TRANSFER TECHNOLOGII AEC COLLECTION W GRUPIE 4M SP. Z O.O.
Celem głównym realizacji projektu jest wprowadzenie na poziomie przedsiębiorstwa innowacji procesowej, poprzez nabycie WNiP w postaci technologii jakim jest oprogramowanie Architecture, Engineering and Construction Collection, czyli kolekcji narzędzi komputerowych pozwalających na wykonanie pełnej dokumentacji produktów budowlanych i budowli przemysłowych. Technologia AEC ma zaimplementowane inteligentne i innowacyjne rozwiązanie, jakim jest koncepcja BIM (ang. Building Information Modeling) czyli modelowanie informacji o budynku. Koncepcja BIM jest przyszłością inżynierii budowlanej.Obecnie większość państw europejskich przygotowuje się do dostosowania swojego prawodawstwa do obligatoryjnego stosowania technologii BIM w zamówieniach publicznych. W Polsce również coraz częściej zamówienia publiczne zawierają w specyfikacji zamówienia wymóg, dotyczący obowiązku wykonania projektu w standardzie BIM Planowana do nabycia technologia przyczyni się do zmodyfikowania świadczenia wykonywanych usług przez firmę, poprzez zaspokojenie niżej wymienionych potrzeb w zakresie procesu projektowania: • łatwej i szybkiej analizy i wyłapywania błędów w projekcie; • współpracy wszystkich uczestników inwestycji w czasie rzeczywistym, • szybkiej i zaplanowania budowy; • możliwości bieżącej aktualizacji projektów podczas spotkań koordynacyjnych wraz z wygenerowaniem informacji o konsekwencjach wprowadzanych zmian w tym związanych z ekonomią projektowanych inwestycji; • zarządzania projektem na wielu płaszczyznach; • większej wydajności i efektywności pracy; • usprawnionego i uproszczonego procesu projektowego, • wprowadzania danych tylko raz i ponowne wykorzystania przez cały cykl życia projektu; • zmniejszenia liczby zapytań dotyczących informacji i zmian; • zmniejszenia liczby przeróbek; • unikania kolizji projektowych; • stworzenia wirtualnej symulacji budowy W wyniku wdrożenia technologii AEC Collection o ok. 20% zmniejszona zostanie ilość odpadu w postaci dokumentacji papierowej, która jest związana z realizacją usług projektowych w tym koordynacji międzybranżowej. Wykorzystanie nowoczesnych technik nestingu oraz nowoczesnych technik planowania technologii umożliwia uzyskanie znacznych oszczędności w zakresie ograniczenia odpadów, co pozytywnie wpływa na ochronę środowiska.
Planowane efekty projektu:
Transfer technologii Autodesk Architecture, Engineering and Construction Collection jest odpowiedzią na aktualne potrzeby Wnioskodawcy a ich zaspokojenie przyniesie rezultaty w postaci: • unowocześnienie, zmodyfikowanie, zoptymalizowanie i usprawnienie procesu świadczenia usług w zakresie projektowania architektonicznego i konstrukcyjnego, instalacji i sieci sanitarnych: wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, gazowych, wentylacji i klimatyzacji, instalacji elektrycznych i teletechnicznych, a także dróg i technologii. Obecnie czas realizacji usługi projektowej (1 projektu realizowanego przez 2 osoby) jest czasochłonny i średnio trwa 7 miesięcy. Wnioskodawca zakłada, że w wyniku wykonywania usługi za pomocą planowanej do zakupu technologii zoptymalizuje czas pracy do 5 miesięcy. Zaoszczędzony czas Wnioskodawca będzie mógł spożytkować na obsługę większej ilości projektów. • Wzrost przychodów przedsiębiorstwa dzięki optymalizacji usługi projektowej. W skali roku na realizacji projektów Wnioskodawca zwiększy tym samym przychód. Wzrost sprzedaży (szczegółowy opis poniżej - Struktura sprzedaży). Grupą odbiorców zoptymalizowanej usługi projektowej będą : - prywatni developerzy w zakresie obiektów inżynierskich i mieszkaniowych (budynki wielorodzinne, hotele, domy wypoczynkowe, internaty), - podmioty państwowe – w zakresie obiektów użyteczności publicznej (handlowe, usługowe, biurowe, sportowe, administracyjne, oświatowe, gastronomiczne, banki, obiekty kultu religijnego), obiekty przemysłowe, drogi, place i ulice. - bezpośredni inwestorzy i wykonawcy,
Wartość projektu:
390 411, 00 zł
Wkład Funduszy Europejskich:
269 796.80 zł
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój Oś Priorytetowa 2. Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I. Działanie 2.2 Otwarte innowacje – wspieranie transferu technologii.

